SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

Zelena skola Aktuality

Zelena skola Aktuality

2015/16  
  Biofarma v Stupave
  Voda nad zlato
   
 
Ekočistenie
V rámci hodín ekológie zisťovali študenti III.C ako sa dajú nahradiť klasické chemické prostriedky na čistenie domácnosti a ako to funguje v praxi.
Je nádej, že aj pri domácom upratovaní  to budú stále častejšie takto skúšať – šetrnejšie voči prírode.
Informácie našli na internete, alebo od svojich mám a starých mám, alebo zo skúseností svojich priateľov. Vyskúšali pôsobenie citrónovej šťavy, práškovej kyseliny citrónovej na odstraňovanie vodného kameňa,  pomocou octu čistili okná a umývadlo, upchatý odtok riešili pomocou kypriaceho prášku a horúcej vody, v mlieku sa pokúšali odstrániť atramentové škvrny a na ne pomohla aj voňavka. Na leštenie a čistenie nábytku použili roztok olivového oleja a citrónovej šťavy.                                                                      
  Fotogaléria...
  RNDr. Mária Tóthová
  Ochutnávka
Predposledný júnový týždeň sme sa stretli pri ochutnávke bio produktov z regionálne získaných potravín.
Cieľom tejto aktivity Zelenej školy bolo podporiť študentov v snahe uprednostniť vo výžive slovenské produkty a oceniť pestovanie v záhradách.
Aktívni a ochotní študenti z každej triedy pripravili rôzne chutné pochúťky. Na stole sa objavili plody záhrad – hrášok, uhorky, čerešne, domáce džemy, domáci med, melón zo slovenského skleníka. Pomazánok bolo hojne, ani sme ich nedokázali všetky skonzumovať – vajíčkové z domácich vajíčok, cesnaková, mrkvová, s pažítkou, rybacia, medzi nimi aj čerešňová bublanina, domáce pudingy s ovocím. Všetci sýti, skonštatovali sme, že to určite nebolo naposledy.
Ďakujeme všetkým ochotným dievčatám a kolegyniam, ktoré sa podieľali na príprave pohostenia.
   
  Ekovýlety
  Fotogaléria...
 
Prvý jarný ekovýlet sme absolvovali na cestičke popod Sandberg na Devínskej Kobyle až do Devína.
Príroda sa pomaly prebúdzala a my sme sa potešili prvým jarným vzácnym kvetom, ktoré sú typické pre toto podložie – hlaváčik jarný, pečeňovník trojlaločný a poniklec lúčny, v záhrade cestou hore sme obdivovali pestro sfarbené krokusy. Zastavili sme sa na čistinke, kde je vytvorený hmyzí hotel 
a  z dreva vyrezaný model májky fialovej a modráčika rozchodníkového.  
Pod Weitovým lomom sme samozrejme nevynechali labyrint.
Počasie nám prialo a v prírode sme prežili príjemný čas.
RNDr. M.Tóthová
  Sihoť - Ekovýlet
   
 
Braunsberg
Ďalší náš ekovýlet smeroval do Rakúska.
Hora Braunsberg, ležiaca v rakúskom mestečku Hainburg, je jedným z troch keltských hradísk - predpokladá sa, že hradiská pred 2000 rokmi vybudoval keltský kmeň Bójov. Tento výrazný, osamotený vrch sa týči priamo nad Hainburgom. Na jeho vrchole zrak už z diaľky upúta zrekonštruovaná časť palisády a strážnej veže. Zhora sú krásne výhľady na hrady Devín a Hainburg, na okolité lesy a polia, na rieku Dunaj a Moravu. Vrchol je pokrytý väčšinou trávami – flóra a fauna má podobné zloženie ako naša Devínska Kobyla.
Fotogaléria...
RNDr. Mária Tóthová
   
 
Opekačka
Posledné stretnutie v prírode v tomto školskom roku bola opekačka v bratislavskom lesoparku v príjemnom prostredí tienistého lesa pri meandrujúcej riečke Vydrici.
Opiekli sme párky, syr, jabĺčko, príjemne sa porozprávali a prebrodili úsek Vydrice zháňajúc drevo na oheň.  
Príjemne strávený čas
   Fotogaléria...
  Citronáda
  Fotogaléria...
 
Pravidelne aspoň raz za mesiac pripravujeme v jedálni citronádu  -  vždy jedna trieda pre ostatné kolektívy. O význame vitamínu C a čistej vody pre ľudský organizmus netreba nikoho z nás presviedčať, tak vás pri najbližšej príležitosti opäť pozývame ?
 
   
  Žaby
  Fotogaléria...
 
Koncom marca a začiatkom apríla sme sa stali svedkami jarného prebúdzania ropúch na Železnej studničke. Čakali na zmiernenie nočného chladu, aby sa vybrali zo svojich zimných úkrytov naklásť vajíčka do okolitých jazier. Zábrany, ktoré vybudovali ochotní dobrovoľníci, slúžia na to, aby ich zachytili pred cestou, kde by im mohlo hroziť nebezpečenstvo. 
Teší nás aj to, že takáto pomoc ropuchám pri jarných migráciách sa uskutočňuje na viacerých miestach Slovenska. 
Kolektív  III. C  
   
  Týždeň zdravej výživy....
   
 
Prikŕmovanie vtákov
Hoci táto zima veľa snehu a mrazu nepriniesla, predsa zdrojov potravy bolo pre zvieratá menej – tak sme opäť v areáli školy rozvešali na stromy potravu pre vtáčiky.                          
  kolégium ZŠ II. A
  Fotogaléria...
 
   
 
Venčenie psov
Pred Vianocami sme boli vyvenčiť troch psíkov Foresta, Eli a Kufka, ktorých momentálny domov je v útulku Slobody zvierat na Poliankach. Povzbudzujeme vás, milí študenti – aj takto užitočne sa dá tráviť voľné poobedie. Psíkovia sú veľmi vďační. Nezabudnite si pribaliť piškóty ako pamlsok   
  Fotogaléria....
  Bunkre
  Opekačka
   
  Ekovýlety 
 
V októbri sme boli na prechádzke slnkom zaliatou nivou rieky Moravy. Prešli sme okolo rybníka v Devínskej Novej Vsi, našli sme tu korytnačku močiarnu vyhrievajúcu sa na jesennom slniečku. Cestou k rieke nás príjemne zaskočil pohľad  na množstvo rozkvitnutých fialových jesienok.
Celú cestu lemovali dozreté červené plody šípok a hlohu a všade veľa slnka. Výlet sme dokončili v Devínskom jazere. Jeho názov trochu zavádza, lebo jazero tu nie je. Je to chatová osada, stojí tu vlak – ním sme sa pred zotmením vrátili domov. Videli sme dnes naozaj krásny kus kraja.
   
  Fotogaléria...
   
   
  O týždeň neskôr sme sa túlali Peknou cestou hore smerom k račianskym vinohradom. Na pozadí sa tiahla pekná panoráma s televíznou vežou na Kamzíku. Úroda viniča bola pozbieraná a to nám dalo príležitosť na pozberky. Počasie bolo príjemné aj čas na relax v pokojnej prírode. Našli sme pomerne veľa modrého hrozna a sem tam aj biele strapce a z nášho úlovku sa tešili aj naši doma
  Fotogaléria... 
 
   
2014/15  RNDr. Mária Tóthová
  Voda pre Afriku
   
  Vzácny prameň v Marianke
   
  Čistenie Vydrice
   
  Citronáda
  Uvedomujeme si, že voda je nevyhnutná pre život a pitný režim dôležitý pre fyzický a duševný výkon. Dehydratácia môže spôsobovať bolesti hlavy, únavu a stratu koncentrácie.
Celostná medicína kladie dôraz na príjem vitamínu C vo forme ovocia a zeleniny, veľké nároky mnohých civilizačných faktorov zvyšujú jeho spotrebu v organizme.
Kolégium Zelenej školy prišlo s nápadom zriadiť „vodný bar“ a zároveň tak využiť pitnú fontánku v jedálni.
Priemerne tri krát v mesiaci podávame v jedálni citronádu. Predchádza tomu vždy finančná zbierka v triede, ktorá pozve ostatné kolektívy. Vymysleli sme tak spôsob, ako môžu študenti príjemne a zdravo stráviť veľkú prestávku.
  Fotogaléria...
 
   
  Prikrmovanie vtákov
  Pestrá zmes obilnín a suchých plodov zásobí voľne žijúce vtáky nielen v zime potrebnou energiou, ale taktiež dôležitými minerálnymi látkami. Tuk, napríklad zo slnečnicových jadierok, podporuje voľne žijúce vtáky pri budovaní potrebných zásob krmiva, a tým im umožní prečkať dlhú zimu.
Obzvlášť v snehovej pokrývke a v mrazoch môžu vtáci iba ťažko nájsť vhodnú potravu.
Tak vám, milé vtáčiky, prajeme dobrú chuť.
  Fotogaléria...
 
   
  Ekovýlety
  Ekotopfilm
   
2013/14 Voda
   
  V máji sme spievali o vode, hovorili o vode, tvorili a hrali niečo o vode, počítali o vode, kreslili o vode....takmer na všetkých vyučovacích predmetoch – angličtina, nemčina, psychológia, výtvarná výchova, tvorivá dramatika, prax, matematika, biológia, ekológia, dejepis, teória a metodika animačných činností.... Ďakujeme všetkým pedagógom za prípravu aktivít.
  Fotogaléria...
   
  Prezentácia o pitnom režime v Domove dôchodcov  Hestia v rámci projektu Zelená škola...
   
  TÝŽDEŇ AKTIVÍT PEDAGOGICKEJ A SOCIÁLNEJ AKADÉMIE KU SVETOVÉMU DŇU VODY...
   
  V rámci praxe v MŠ sme si pripomenuli s deťmi Deň vody.
Deti v ranných hrách modelovali ryby, riasy, korytnačky, vystrihovali z časopisov všetko, čo súvisí s vodou, skladali puzzle s oceánskou podtlačou alebo si vymaľovávali rôzne ryby. Hlavným cieľom bola rozprávka „kvapka“, ktorú deti pre nedostatok času nemohli dopozerať, ale podstatu sme si vysvetlili. Deti tieto aktivity bavili a zaujali ich.
Hlavnou edukačnou aktivitou bolo vytváranie veľkej ryby. Deti boli motivované rozhovorom o kolobehu vody v prírode. Veľmi rýchlo ho pochopili, viac krát sme ho zopakovali.
Pracovali s predlohami v knihách, encyklopédiách, časopisoch, ktoré zobrazovali ryby a vodu. Každé dieťa dostalo šupinu z výkresu, kde nakreslilo všetky nápady, ktoré mu súvisia s pojmom „voda“. Na rybu, predkreslenú na veľkom papieri, s radosťou lepili šupiny.
Deti sa veľmi tešili a chceli vytvárať čoraz viac a viac rýb.
Klaudia Vozárová, 3A
25. 3. sme si v MŠ pripomenuli Deň vody v prvej triede (3-4r.).
Už od rána mali deti činnosti zamerané na vodu – napríklad jednoduché puzzle s morským motívom, pri cvičení sme sa hrali na žaby v jazierku.
V hlavnej časti sme deti oboznámili s Dňom vody. Deti hovorili, kde všade sa stretávajú s vodou, na čo ju využívajú a vysvetlili sme si, ako je voda dôležitá pre naše zdravie. Potom sme s deťmi vypili pohár čistej vody.
Pomocou obrázkov sme zisťovali, aký vplyv má voda v prírode – ako vyzerá príroda bez vody, dažďov a ako vyzerá príroda s dostatočným množstvom vody. Potom som prešla aj k zvieratám, ktoré taktiež potrebujú vodu, aby boli zdravé. Nezabudli sme na rybky, ktoré vo vode žijú.
Ako spomienku na Deň vody si deti na záver vyrobili vlastné akvárium s rybkou. 
  Fotogaléria TU...
  Barbora Petrovičová, 3A
 
   
  Žaby
   
  Kútik Zelenej školy
   
  Voda je život
  je názov interaktívnej výstavy prezentovanej v Bratislavskom vodárenskom múzeu na Devínskej ceste. V rámci projektu Zelená škola, v ktorom sme od tohto školského roka zapojení, sme po vykonaní environmentálneho auditu vybrali prioritnú tému voda. Naše projektové aktivity budú teda počas nasledujúcich dvoch rokov smerovať práve k tejto téme.
Výstavu so zaujímavým výkladom navštívili tri naše triedy 3A, 2B a 1AB v pedagogickom sprievode p.p. Hronskej, Šestákovej, Oleksovej, Tóthovej a p.p. Ondíka.
postrehy študentov
...v múzeu vody sa nám páčilo. Zaujala nás interaktívna expozícia aj pútavé sprevádzanie. Bolo zaujímavé testovať obsah vody vo svojom tele, ako putuje voda v meandrujúcom toku alebo vypočuť si jej zvuk z rôznych zdrojov.
Vedeli ste, že ? bratislavská podzemná voda sa čerpá z ostrova Sihoť?
? vysoké percento ceny za vodu tvorí cena energie, ktorú je potrebné použiť na
vytlačenie vody na miesto spotreby?
? v Bratislave máme najkvalitnejšiu vodu na Slovensku?
? v Bratislave nie je potrebné používať filtre na vodu, lebo ju zbavujú
potrebných minerálov?
http://www.ta3.com/clanok/1033888/do-bratislavy-zavitala-putovna-vystava-voda-je-zivot.html
   Fotogaléria...
   

Zbierka 
 
Milí študenti PASA,
 
Vrámci projektu Zelená škola, organizuje naša škola opätovne ZBIERKU POUŽITÉHO OŠATENIA  A INÝCH PREDMETOV:
·                   Letné a zimné oblečenie / dámske, pánske, detské /
·                   Lôžkoviny, prestieradlá, uteráky, utierky, záclony,
·                   Látky (minimálne 1m2, prosíme, nedávajte nám odrezky a zbytky látok)
·                   Domáce potreby-riad biely i čierny, poháre-všetko nepoškodené
·                   Perie, perové a vatované prikrývky, vankúšov a diek
·                   Obuv - všetku nepoškodenú, pary zviazané alebo spojené gumičkou, aby sa topánky nestratili
Veci, ktoré vziať nemôžeme:
·                   chladničky, televízie, počítače a inú elektroniku, matrace, koberce - z ekologických dôvodov
·                   nábytok, bicykle a detské kočíky - tie sa transportom znehodnotia
·                   znečistený a vlhký textil - musíme ho nechať na vlastné náklady zlikvidovať
Veci prosíme zabalené do igelitových vriec či krabíc, aby sa transportom nepoškodili.
Termín ukončenia zbierky je 14. 2. 2014.
Veci môžete nechať v kabinete č.125, kde sedí p. p. Tóthová, Šestáková a Bělská.
Ďakujeme za vašu štedrosť a pomoc.
   
  Pomáhame pri úprave okolia školy
Aj touto cestou chceme poďakovať všetkým žiakom, ktorí ochotne pomohli pani Mikešovej odpratať tohoročnú úrodu opadaného lístia v okolí našej školy. A že ho ako každoročne bolo dosť, zistili aj dievčatá z III.C na priložených snímkach.
 
   
Viac fotiek TU... 
   
  Pitná fontánka
  V decembri 2013 bola na našej škole slávnostným otvorením uvedená do prevádzky pitná fontánka. Umožnila nám to spolupráca s Mgr. Emíliou Burešovou, manažérkou Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s. Táto spoločnosť ich v rámci projektu „Pitné fontánky pre školy“ daruje školám. Ďakujeme za túto možnosť.
Cieľom tohto projektu je podporiť zdravý pitný režim študentov a žiakov škôl. Naša fontánka sa nachádza v jedálni medzi oboma okienkami. Poskytuje čistú vodu z vodovodu. Všetci sme počuli a vieme o tom, že je to najzdravší zdroj pitnej vody a nezaťažujeme pri tom životné prostredie vyhadzovaním obalov.
Staré škótske príslovie hovorí „Cenu vody objavíš len keď vyschnú studne“ – tak tú našu fontánku používajme, aby nevyschla.
   
   Fotogaléria TU...
   
  Rezonujúce Vianoce
Tejto akcie sa v piatok 13.12. zúčastnili žiačky 1.C. Organizátorom podujatia pripraveného nielen pre deti a mládež zo škôl, ale aj pre širokú verejnosť, bolo občianske združenie Regenerácia generácie a agentúra Resonance, s.r.o.
Pripravili zaujímavý vzdelávací program, ktorý pozostával z projekcie dokumentárnych filmov eko -sociálnej problematiky. Súčasťou podujatia boli vedomostné aktivity a tvorivé dielne.
Z pohľadu študentov :
..akcia sa konala v starej budove bývalej Cvernovky, videli sme v tom príklad, ako sa dajú využiť takéto nefunkčné budovy na dobré účely.
Program spočíval hlavne vo filmovej prezentácii dokumentov s ekologickou a sociálnou témou. Pre nás to boli niektoré šokujúce fakty a zaujímavosti. Napríklad ako funguje auto poháňané vodou, ako sa zo starých počítačov vyrábajú súčiastky do nových.
Dokumentárny film o kováčstve, o jednom z najstarších remesiel na Slovensku, ktoré sa pomaly vytráca, nám priblížil krásu a náročnosť tohto remesla.
Ďalší dokument nás sprevádzal výrobným procesom nití z PET fliaš, ktoré sa po zmiešaní s bavlnou dajú použiť na produkciu oblekov.
Zarážajúcim zistením pre nás bol fakt, že odpad s elektronikou z celého sveta sa dováža do Afriky, kde ho tunajší chudobní obyvatelia rozoberajú a triedia. Zbierajú medené káble, ktoré potom tavia a znovu predávajú. Takto si zarábajú na živobytie. Keďže vo vzduchu sa nachádza veľa škodlivých látok, tento zber je veľmi nebezpečný.
Po prezentáciách sme si mohli vyskúšať tvorbu voskových sviečok, odznakov, náramkov z PET fliaš a bavlny.
Niektoré naše dievčatá sa zapojili do vedomostného kvízu a jedna z nás bola vylosovaná a ohodnotená drobnou cenou.
V priestoroch sme mali možnosť zakúpiť si ručne vyrobené hračky, maľované vankúše a šatky, kováčsku tvorbu alebo produkty BIO farmy.
Akciu hodnotíme pozitívne. RNDr.M.Tóthová
 
  Viac fotiek TU...
   
 

Najnovšie