SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

2014/15 Ekovylety

2014/15 Ekovylety

2014/15 Ekovýlety
 
Biele skaly v Dúbravke  - opustený kameňolom (označovaný aj ako Zakopané), krasový skalný útvar, tvorený z vápnitého pieskovca.
Zároveň trampské táborisko - centrum dúbravského trampingu a miesto, kde sa konalo mnoho trampských zrazov a jarných ohňov.
Trampská osada Michigan bola založená v roku 1981. Pri príležitosti jej založenia tu postavili svoj prvý, vlastnoručne vyrezaný totem. Neskôr vybudovali rebrík, nové schody, ohnisko a lavičky.
Boli sme, videli sme, pochodili sme. Dlho sme sa nezdržali, bolo mokro, ale veľmi pekné...
  Fotogaléria...
 
  RNDr. M. Tóthová
  V decembri sme pokračovali v našich spoločných vychádzkach. Jeden výlet smeroval len na krátku vzdialenosť medzi Dúbravkou a Karlovou Vsou. Pretože sa skoro stmievalo končili sme už za tmy. Ale byť v lese potme je romantika.
Ďalšia prechádzka bola v lokalite Horského Parku. Čaro parku spočíva v tom, že tu môžete nájsť pokoj prírody uprostred mesta. Založili ho v r. 1868 členovia Bratislavského okrášľovacieho spolku zásluhou vtedajšieho starostu mesta Henricha Justiho.
Viacstoročné duby, jasene, buky, jedlé gaštany, borovice boli doplnené výsadbou tisov, líp, platanov, ale aj ginka a rôznych cudzokrajných ihličnanov.
Historická horáreň, kde sa môžete v príjemnej atmosfére zohriať pri čaji alebo horúcej čokoláde, je momentálne v rekonštrukcii. Vychádzku sme končili opäť za skoro tmy na Slavíne, kde sme si pripomenuli pamiatku vojakov, ktorí položili svoje životy za oslobodenie Bratislavy (nielen) od fašizmu. Ďakujeme.
   Fotogaléria...
 
   
 
Začiatkom októbra sme boli na našom prvom ekovýlete.
Len niekoľko kilometrov od centra Bratislavy, kúsok za Stupavou sa nachádza Biofarma Príroda. Je ideálnym miestom pre odpočinok v prírode pre deti i dospelých. Dá sa tu príjemne oddýchnuť, dobre a zdravo najesť a aktívne stráviť voľný čas. 
Potešili sme sa zvieratkám, ktoré sa tu majú veľmi dobre. V kolibe sme si dali cesnakovú polievku a cestou lesom na spiatočný autobus sme nazbierali bedle.
 
  Fotogaléria...
 
Ďalší ekovýlet smerovalz Dúbravky na vrchol Devínskej Kobyly.
Je súčasťou Malých Karpát s najvyšším bodom 514 m n.m.
Na vrchole sa nachádza objekt bývalých kasární, ktoré sú od roku 1996 nefunkčné.
Cesta jesenným lesom nám umožnila vnímať prevahu bukových porastov. Teplé počasie poskytlo azyl komárom, ktoré nám „spríjemnili“ prechádzku.
Na vrchole sme mali krásny výhľad, všimli sme si zámok Schloss Hof – tak sme naplánovali budúci výlet.
 
   Fotogaléria...
 
V novembri sme sa teda vybrali na krátku prechádzku cez cyklomost Slobody na územie Rakúska. 
Nový most ponad rieku Moravu, ktorý spojil Devínsku Novú Ves a zámok Schloss Hof, letné sídlo Habsburgovcov, otvorili v septembri 2012.
Bol  postavený v trase historického mostu  z čias Márie Terézie a slúži pre dopravu cyklistov a peších turistov. Aby zachoval svedectvo histórie, oceľový most je postavený ponad zvyšky pôvodného mostu.
Priamo pod mostom vedie medzinárodná cyklotrasa, jej súčasťou je náučný chodník ,,Nivou Moravy“. Vedie územím mokraďových ekosystémov, ktoré sú unikátne v strednej Európe.
Nivu Moravy tvoria zaplavované, pravidelne kosené lúky, bohaté na flóru a faunu.
Radosť z toho, že sme vonku v prírode, nepokazilo ani veterné počasie.
 
   Fotogaléria...

Najnovšie