SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

2015/16 Bunkre

2015/16 Bunkre

2015/16 Bunkre
 
Naša ďalšia vychádzka do okolia mala zaujímavý cieľ – objavovanie histórie bunkrov nad Klepáčom na Železnej studničke.
Delostrelecké podzemné kaverny z prvej svetovej vojny patria medzi Národnú kultúrnu pamiatku. Odkrytá kaverna pod Kamzíkom sa radí medzi unikáty. Je to jediná dvojpodlažná vojenská pevnosť na Slovensku.
Podľa dostupných archívnych materiálov, vojenská obrana sa mala sústrediť na obranu Mosta cisára Františka Jozefa (dnes Starý most) cez Dunaj a významných priemyselných podnikov. 
V oblasti Bratislavy bolo v rokoch 1914 až 1915 vystavaných viac ako 50 kaverien vojenského typu. Vzhľadom na nízke nadložie boli väčšinou hĺbené len ručne, prípadne s minimálnou mechanizáciou.
Línie boli postavené predovšetkým z dôvodu hrozby ruských útokov na Viedeň. Línia opevnenia napokon ale nebola za prvej svetovej vojny  vojensky využitá. Spočiatku rýchly postup ruských vojsk cez Karpaty do Rakúsko-Uhorska bol na jeseň 1914 zastavený.
Vzhľadom k jesennému ročnému obdobiu náš ekovýlet a objavovanie bunkrov spríjemňovalo množstvo opadaného lístia bukových porastov a vďaka Šebovi z II. C sme si vypočuli aj poveru, ktorá sa spája s „dračími skalami“. Patrí mu vďaka za tento nápad a sprevádzanie.
  RNDr. M. Tóthová
  Fotogaléria...
   
 

Najnovšie