SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

Festival slobody
zdroj: SOŠPg

Festival slobody

Ústav pamäti národa

V piatok 5. 11. 2021 sa naši štvrtáci zúčastnili Festivalu slobody, ktorý pripravil Ústav pamäti národa. 

Týždeň trvajúca séria hraných aj dokumentárnych filmov, prednášok, besied a workshopov predchádzala 32. výročiu Nežnej revolúcie, ktoré si pripomenieme 17. novembra. Akcia sa konala vo veľkorysých priestoroch filmového klubu Lumiére.

Prečítajte si, ako maturanti vnímali program, obsah i spracovanie historických faktov z našej nedávnej histórie.

V piatok 5.11. sme sa zúčastnili premietania dvoch filmov v kine Lumiere, ktoré bolo súčasťou Festivalu slobody.
Prvý film Rukojemník bol príbehom chlapca, ktorého rodičia žili v „kapitalistickom“ Rakúsku, zatiaľ čo on, so starými rodičmi, v slovensko- rakúskom pohraničí. Epický čas tohto príbehu je obdobie socializmu s ľudskou tvárou – 60-te roky 20. storočia.
Film priniesol realistický pohľad na obdobie totality. Vyvrcholil krásnou scénou, ako sólo pre Milana Lasicu, keď odchádza v prázdnom vlaku a vie, že je to odchod navždy. V tomto citlivom momente filmu sme sa viacerí neubránili slzám. 

Nasledovalo premietanie dokumentu o živote vo francúzskom exile v čase pádu železnej opony v roku 1989. Dokument bol zaujímavý, ale oveľa „sterilnejší“ ako Rukojemník. Zostal v nás živý obraz doby minulej a mysliac na to, rozpŕchli sme sa po meste.
Mal som pocit katarzie, keď som sa zrazu ocitol v roku 2021 na Kamennom námestí s mäkkým croissantom v ruke na prahu vyrastajúceho bratislavského Downtownu vediac, že pred 35 rokmi by tu, okrem námestia, nič z toho, čo považujem za samozrejmé, nebolo. Preto žiadna generácia by nemala zabúdať aká dôležitá je sloboda a ako ľahko ju môžeme stratiť.
Timotej Cesnak, 4.A

Podľa mňa akcia Festival slobody, ktorá sa konala piatok, bola veľmi zaujímavá a poučná. Všetci, čo sme pozerali a počúvali, sme sa dozvedeli niečo viac o „neslobodnom období“ na Slovensku. Mali sme možnosť sa vcítiť do vtedajšieho života či už vďaka hranému filmu Rukojemník, dokumentárnemu filmu 1989: Z listov písaných cez železnú oponu alebo diskusii. Videli sme, čo sa tam dialo, aké veci boli zakázané a ako to vedelo strpčovať životy. Taktiež sme sa dozvedeli, aké bývali následky, keď sa ľudia pokúšali dostať na druhú stranu plota. Alebo celkovo akú veľkú potrebu byť slobodný majú ľudia a čo všetko pre to dokážu urobiť. Či už opustiť rodiny, začať niekde úplne od začiatku alebo riskovať vlastnú smrť... Podľa mňa ak niekoho nebavil film, tak sa aspoň našiel v diskusii alebo dokumente. Alebo ak ho nebavila diskusia, tak bol zaujatý aspoň filmom... Nemyslím si, že sa našiel niekto, koho nezaujalo absolútne nič. Mne sa veľmi páčilo, ako to bolo všetko spracované, diskusia bola pekne pripravená, povedali nám o situácii viac a taktiež sme sa mohli opýtať, čo nás konkrétne zaujíma. Veľmi sa mi páčilo, ako bol vyhotovený dokumentárny film, ktorý zaujal. Bol iný, ako veľa predošlých dokumentov, nebol nudný, monotónny.
Zuzka Jungová, 4. C

Už keď ste nám deň pred týmto festivalom vysvetľovali, o čo pôjde, zaujalo ma to. Vysvetlili ste nám, aký zmysel má táto akcia, spomenuli ste film obsadený dobrými hercami a už to zaváňalo niečím zaujímavým, na čo som sa tešila. A moje očakávania sa naplnili, niektoré veci boli aj prekvapujúce. Obidva filmy boli zaujímavé a dobre spracované, páčil sa mi výkon hercov. V druhom filme sa objavovali veci, ktoré poznám a mám ich rada (napr. spevák Nick Cave, potom človek, ktorý rád číta, čiže ľudia, ktorí sú ako ja, nenechajú sa len tak ľahko ovládať). Záver bol obohatený hudbou, pri ktorej sa človeku chcelo naozaj plakať. Počas filmov som si uvedomila, že to, čo sa tam hovorí, bola naozaj realita, lebo to zažili rodičia, starí rodičia, učitelia a tak. Uvedomujem si, že to nie je len nejaká rozprávka. Som veľmi vďačná, že sme mali možnosť sa tohto festivalu zúčastniť :)
Tamara Hrebeňová, 4. A

Na filmy som sa veľmi tešila, keďže ma fascinuje história a najmä 20.storočie. Film Rukojemník som chcela vidieť už dávnejšie, ale dostala som sa k nemu až v piatok. Okrem toho, že zobrazil obraz komunizmu, ukázal aj krásne puto medzi vnukom a starými rodičmi. Počas filmu mi vybehla nejedna slza. Dojal ma príbeh, ale bolo mi ľúto, že to nebola fikcia a pred pár rokmi toto zažívali naši rodičia. Druhého dokumentu som sa obávala, keďže nie každý dokumentárny film ma zaujme. Bola som prekvapená, ako jednoducho a v rýchlosti nám priblížil tieto ťažké roky. Z oboch filmov som mala veľmi dobrý pocit a aj vďaka prednáške mi viac priblížili toto obdobie.
Petra Jančigová, 4. D

Akcia bola super, film Rukojemník bol veľmi poučný, dobre zahraný a ozrejmil mi dosť vecí. Debata po filme bola možno o niečo dlhšia, ako by mala byť. Dokument, ktorý nasledoval po debate, bol výborný, som rád že som konečne videl dokument, pri ktorom som ostal hore viac ako 10 minút, dokonca som vydržal do konca a som za to rád. Len by som možno zmenil dvojicu dabérov, mali dosť podobné hlasy a občas som si ich plietol.
Andrej Jakubec, 4. C

Pútava téma, ktorá oslovila každého. Film Rukojemník mal dobré obsadenie, bol zaujímavý a získal si ma tým, že vyobrazoval emócie a udalosti (pozitívne aj negatívne), ktoré vtedy prežíval každý človek. Boli naozaj odrazom reality + zaujímavá diskusia alebo skôr výklad. Pán z Ústavu pamäti národa vedel, o čom hovorí, a vtiahlo ma to do problematiky. Dokument bol netradične spracovaný, čo bolo super, páčilo sa mi, že sa chytil konkrétne jednej osoby a nebolo to iba všeobecné.
Eva Vrtěnová, 4. C

Mne sa tento film (Rukojemník) veľmi páčil, dozvedela som sa veľmi veľa nových veci, téma ma zaujala, vždy som chcela vedieť, ako to fungovalo v tej dobe. Na konci filmu mi vyšlo pár slzičiek keď sa Labuda lúčil s Lasicom, nečakala som, že sa rozplačem. Bolo to veľmi záživné a dojemné a mám pocit, že takéto akcie majú význam aspoň čo sa týka tejto témy a mali by sme o tom vedieť viac, určite si pozriem viacero filmov z tohto obdobia.
Kristína Kardošová, 4. C

Ak mám pravdu povedať, očakávala som, že sa budem nudiť. Mám rada filmy s historickými témami, ale akonáhle som za dozvedela, že to bude o komunizme, zostala som sklamaná. Myslela som si, že ma to vôbec nebude baviť. Ostala som veľmi milo prekvapená prvým filmom, lebo ma zaujal dej, mala som pocit, že nič z toho, ako to tu vtedy fungovalo, som doposiaľ nevedela. Myslím si, že mi tieto dva filmy otvorili oči, lebo som sa dozvedela mnoho nových vecí. Film Rukojemník sa mi veľmi páčil a dosť ma zaujal. Možno to bolo tým, že sa mi veľmi páčilo herecké obsadenie. Páčilo sa mi, že tvorcovia filmu dokázali k tak vážnej téme pridať aj štipku optimizmu a humoru. Keby bol film výhradne o faktoch, veľmi by ma to nebavilo. Dokument bol tiež veľmi zaujímavý. Ja osobne nie som veľký fanúšik dokumentárnych filmov, ale tento sa mi páčil. Nebol podaný formou čistých faktov, ale bol urobený výstižne a zaujímavo. To, že bol podľa skutočnej udalosti na vážnosti len pridáva. Zaujalo ma, aké to mal ten chalan ťažké po emigrovaní do cudzej krajiny a to, že to všetko zvládol. Ja si vôbec neviem predstaviť, čo by som robila na jeho mieste. Som veľmi rada, že som sa mohla zúčastniť na tejto akcii, určite mi to pomohlo lepšie pochopiť situáciu v minulom storočí.
Rebeka Stindlová, 4. A

Najnovšie