SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

Biela Pastelka 2021
zdroj: SOŠPg

Biela Pastelka 2021

Zapojte sa 24. 9. 2021!

Milí priatelia!Po roku máme opäť tú česť zapojiť sa do charitatívnej zbierky Biela Pastelka, ktorú organizuje UNSS dňa 24. 9. 2021 čase doobednom pre denných študentov a zamestnancov školy a po obede pre žiakov štúdia popri zamestnaní.

Zbierka je určená pre účely skvalitnenia života nevidiacich a slabozrakých - zabezpečenie kompenzačných pomôcok, realizáciu sprievodcovských aktivít, výcvik psov...Tešíme sa, že aj Vy prispejete na dobrú vec.

Daniela Brlášová, koordinátor

Sprievodný list z UNSS:
Dobrý deň. Sme radi, že sa Vaša škola aj tento rok zapojila do zbierky Biela pastelka.
Čas zbierky: 24.9.2021 v rámci školy.


Motivačná súťaž
– tím s najvyšším výnosom v každom kraji bude zaradený do žrebovania o super relaxačnú zónu pre triedu (alebo školu či školskú knižnicu): Relaxačná zóna obsahuje originálny sedací vak značky Tuli, zaujímavé knihy z vydavateľstva IKAR, praktické drobnosti od firmy ATOS.

Osvetové video: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=5W8ZVSKy76o&t=44s

Video s Malým Mišom: https://www.youtube.com/watch?v=OoBrDeG6n6o&t=45s

A špeciálny Bielopastelkový spot určený pre školy si môžete stiahnuť tu: https://bielapastelka.sk/media/

Publikácia Sme medzi vami https://unss.sk/subory/2012-sme-medzi-vami/brozura-sme-medzi-vami.pdf - príručka pre všetkých, ktorí prichádzajú do kontaktu s ľuďmi so zrakovým postihnutím a chcú prelomiť bariéry vo vzájomnom styku.

Ďakujeme, že nám pomáhate.
S pozdravom
Tomáš BakoVedúci Krajského strediska Bratislava
Krajské stredisko Bratislava, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Informácia pre školy:Aj vďaka vám dokáže malá pastelka veľké veci!Milí žiaci a študenti, ďakujeme, že sa stávate súčasťou rodiny Bielej pastelky.

Verejná zbierka Biela pastelka vznikla v roku 2002, takže už 20 rokov pomáha ľuďom so zrakovým postihnutím, teda nevidiacim a slabozrakým. Patrí k najväčším a najdôveryhodnejším zbierkam na Slovensku. Jej organizátorom je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Ambasádorkou zbierky je obľúbená moderátorka Adela Vinczeová. K nej sa tohto roku pridal obľúbený influencer Fero Joke. Hlasom i podporovateľom zbierky je aj herec SND Robo Roth.

Zakúpením symbolickej pastelky, ľubovoľným príspevkom do zbierkovej pokladničky alebo svojou dobrovoľnou pomocou robíte veľkú vec – pomáhate niekomu zmeniť život k lepšiemu. Aj vďaka vášmu príspevku môžu naši sociálni pracovníci pomáhať ľuďom so zrakovým postihnutím zlepšiť a skvalitniť ich život. Ako?

Učia ľudí so zrakovým postihnutím pracovať na počítači s hlasovým výstupom, takže hoci nevidia, dokážu na PC fungovať úplne rovnako ako vidiaci. Tiež si môžu čítať webové stránky, e-mailovať si s rodinou, „fejsbúkovať“ s priateľmi, ale aj študovať alebo vykonávať svoje zamestnanie.
S našimi odborníkmi zvládnu aj dotykové telefóny a v nich najrôznejšie hry, aplikácie, používať Messenger, SMS-kovať atď.
Sociálni pracovníci im tiež poradia s výberom špeciálnych pomôcok a vychytávok, ktoré im zlepšujú život – sú to rôzne lupy, vďaka ktorým dokážu slabozrakí lepšie čítať noviny, knihy, školské materiály. Viete, ako si dokážu zladiť oblečenie? Pomocou tzv. colortestu. Ako si neprelejú horúcu vodu pri zalievaní čaju? Na to majú tzv. indikátor hladiny. A viete, ako si dokážu vybrať správny liek, ak sú chorí? Najskôr ich naši pracovníci naučia čítať Braillovo písmo a potom si už poľahky prečítajú, aký liek majú v rukách. Na každej škatuľke je totiž jeho názov aj v Braillovom písme, všimli ste si to niekedy?
Aby mohli nevidiaci (ale i niektorí slabozrakí) chodiť samostatne do práce, do školy, za kamarátmi, do obchodu či do fitka, musia zvládnuť chôdzu s bielou palicou, ale aj to ich odborníci ÚNSS dokážu naučiť.
Ďakujeme, že vám nie je život nevidiacich a slabozrakých ľahostajný! 

Kde môžete hľadať ďalšie informácie? www.bielapastelka.skwww.unss.sk – v časti Publikácie nájdete aj videá o problematike ZP www.okamih.eu – eMagazín informujúci o živote so zrakovým postihnutímO našej činnosti natočil video aj známy youtuber Malý Mišo v rámci relácie 1 Deň ako... https://www.youtube.com/watch?v=OoBrDeG6n6o

Zaujíma vás, ako sa pripravuje do školy nevidiaci študent? Ako mu vy môžete pomôcť? Pozrite si príbeh Jakuba, ktorému život zmenila autonehoda a pripravila o zrak... https://www.youtube.com/watch?v=5W8ZVSKy76o&t=44s

Najnovšie