SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

Tradičné japonské divadlo Nó
zdroj: SOŠPg

Tradičné japonské divadlo Nó

Workshop

Dňa 28.2.2020 sa v Štúdiu 12 uskutočnil workshop tradičného japonského divadelného štýlu Nó, ktorý organizovalo Japonské veľvyslanectvo v Slovenskej Republike. O japonskom divadle Nó sa učíme, no vidieť ho naživo bol pre nás – žiačky IV. A triedy veľkým zážitkom.
Lektorom workshopu bol majster Mičikazu Taneda, majster tradičného japonského umenia, ktoré patrí do nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ako najstaršie zachované divadelné umenie na svete. Majster Mičikazu nám predstavil tradičný tanec Nó, ktorý má v Japonsku viac než 1000-ročnú históriu. V úvode sme sa naučili japonskú pieseň Takasago, ktorú sme si všetci spoločne zaspievali. Majster Mičikazu následne predviedol 5 ukážok z tradičných hier Takasago, Jazima, Hagoromo, Sakuragawa, Cucigumo, ktoré boli komentované tlmočníčkou. Vysvetlil nám tiež základné výrazové prostriedky tohto divadla a mali sme možnosť aktívne sa zapojiť a vyskúšať si kostým a masku herca divadla Nó.
Paťka Lapčíková, IV. A
: „Moje pocity z workshopu tradičného japonského divadla Nó sú pozitívne. Takúto príležitosť v živote zrejme už ani nebudeme mať. Vidieť naživo niečo, o čom sa učíme je úžasné. Videli sme 5 druhov hier divadla Nó, vysvetlili nám symboliku pohybov na javisku, ukázali nám aj masky, ktoré sú vyrobené z dreva a kostým. Zaujímavé tiež bolo, že postava samuraja miesto katany (meča) a štítu používala vejáre.“
Mgr. V. O. Šebeňová:
„O histórii ázijských divadelných kultúr vyučujem na viacerých predmetoch – či už tvorivá dramatika, alebo metodika animačných činností. No nikdy som nemala možnosť vidieť toto divadlo naživo. Neviem sa dočkať, kedy túto tému opäť odučím. Workshop bol pre mňa veľkou inšpiráciou a ja sa teším na nové metódy a techniky, ktoré vo svojej práci použijem. Teším sa, že aj žiaci majú záujem o podobné, netradičné podujatia – pre našu kultúru priam nepochopiteľné a záhadné.
Mgr. V. O. Šebeňová

Najnovšie