SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

Simulované študentské voľby
zdroj: SOŠPg

Simulované študentské voľby

Priebeh a výsledky

Po celom Slovensku sa v dňoch od 4. 2. do 7. 2. 2020 konali simulované Študentské voľby do Národnej rady SR, ktoré aktuálne organizoval tím aktívnych študentov z celého Slovenska ako organizačná jednotka Rady mládeže Bratislavského kraja. Študenti mali možnosť získať praktickú skúsenosť s voľbami a dozvedieť sa celkovo, ako fungujú. Samotné voľby totiž dávajú študentom stredných škôl priestor vyjadriť svoj názor, oboznamujú ich s aktuálnym politickým dianím a pomáhajú vzbudiť ich osobný záujem o budúcnosť Slovenska. Na našej škole sa Študentské voľby uskutočnili 5. 2. 2020. Všetkých oprávnených voličov bolo 249, z toho 142 si prevzalo aj odovzdalo hlasovací lístok. Platných hlasov bolo nakoniec 135. Žiaci mali možnosť voliť jednu z 25 skutočných politických strán. Zo strany, ktorú si vybrali, mohli ale nemuseli zvoliť maximálne 4 poslancov/poslankyne.

Výsledky hlasovania:
Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku = 2
Dobrá voľba = 3
Sloboda a solidarita = 10
Sme rodina = 13 (3. miesto)

Slovenské hnutie obrody = 0
Za ľudí = 8
Máme toho dosť! = 0
Hlas pravice = 0
Slovenská národná strana = 1
Demokratická strana = 6
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti = 37 (1. miesto)
Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU = 36 (2. miesto)
Starostovia a nezávislí kandidáti = 0
99% - občiansky hlas = 0
Kresťansko-demokratické hnutie = 2
Slovenská liga = 0
Vlasť = 0
MOST- Híd = 2
SMER- sociálna demokracia = 3
Solidarita - hnutie pracujúcej chudoby = 1
Hlas ľudu = 3
Magyar Közösségi Összefogás – Maďarská komunitná spolupatričnosť = 0
Práca slovenského národa = 0
Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko = 6
Socialisti.sk = 2

Priebeh volieb:

Volebná miestnosť bola oficiálne sprístupnená voličom od 8:45. Študenti prichádzali do miestnosti postupne podľa ročníkov. Najprv sa podpísali na zozname voličov a dostali hlasovací lístok. Bolo im ešte raz dôkladne vysvetlené, čo a ako majú robiť, aby nedošlo k chybe vyplnenia, čím by sa stal ich hlas neplatný. Lístky vyplnili za plentou, preložili ich na polovicu a vhodili ho do volebnej urny. Po uzatvorení volebnej miestnosti volebná komisia otvorila urnu, dôkladne sčítala hlasy, výsledky spísala do zápisnice, ktorú odoslali spoločnosti Pre Stredoškolákov. O celkovú prípravu miestnosti a realizáciu volieb, sčítanie hlasov a vyhodnotenie, ako aj o zverejnenie výsledkov sa postarala volebná komisia vybraná zo zástupcov žiackej rady našej školy na čele s úžasnou profesorkou, koordinátorkou ŽR a pedagogickým garantom Mgr. Veronikou Oláhovou Šebeňovou.

Členovia komisie: Nikoleta Griezlová – 3. A , Petra Jančigová – 2. D , Barbara Šmidová – 2. D , Lucia Tanková – 2. A, Daniela Daneková – 1. BC

Celkové výsledky nájdete TU: https://www.studentskevolby.sk/vysledky/
N. Griezlová

Najnovšie