SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

Ako sa žilo v totalite?
zdroj: SOŠPg

Ako sa žilo v totalite?

Workshop - Tak toto neprejde

Odpovede na túto otázku mohli získať v utorok 4. 6. 2019 naši tretiaci  z 3 .B a 3. C počas workshopu s názvom Tak toto neprejde, ktorý viedli lektorky z organizácie Post Bellum mapujúcej spomienky priamych účastníkov významných udalostí 20. storočia (https://www.postbellum.sk/o-nas/).
Žiaci mali počas zážitkového workshopu možnosť zistiť, aká bola totalitná spoločnosť, čo je normalizácia, aj aké mohli byť osudy ľudí, ktorí s komunistickým režimom nesúhlasili. Tretiaci si vytvorili vlastné samizdaty a zažili výsluch na ŠTB aj nátlak, ktorým sa štátna moc snažila prinútiť obyčajných ľudí, ktorých identitu tretiaci na chvíľku prijali, k spolupráci a donášaniu na vlastných susedov či kolegov.

Postrehy účastníkov workshopu:

Bolo to super vymyslené, aktivity sa mi páčili, hlavne vytváranie samizdatov, aj to, že sme pracovali v skupinách a vo svojich postavách.

Dozvedela som sa veľa nových vecí. Celkovo ma zaujalo vysvetlenie toho, ako sa žilo počas komunizmu a aké ťažké bolo niekomu veriť.

Veľmi sa mi páčila táto aktivita so samizdatom. Za tých pár hodín som sa naučila viac ako za všetky vyučovacie hodiny.

Páčilo sa mi „divadlo“ vo forme ŠTB. Nepáčilo sa mi, že sme nemali klasické prestávky. (Dlhších prestávok sa dožadovali viacerí vyčerpaní účastníci workshopu, ktorí intenzívne pracovali takmer 4 hodiny).

Veľmi sa mi páčilo rozdelenie úloh v skupine, že sme mohli pracovať s materiálom, ktorý sme mohli podľa seba použiť a strihať z neho.

Páčila sa mi aktivita, ktorá dokázala prirodzene objasniť, ako to vtedy v obyčajných rodinách chodilo. Vžitie sa do postavy a jej možné následné sklamanie...

Získala som vedomostí nielen prostredníctvom faktov, ale vlastnými skúsenosťami s tým, aké to vtedy bolo.
Mgr. K. Lukáčová

Ako sa žilo v totalite? (6 obrázkov v galérii)

Najnovšie