SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

Fridays For Future
zdroj: SOŠPg

Fridays For Future

Protest študentov

V piatok 15. 3. 2019 sa naši študenti zo všetkých tried pripojili k študentskému protestu za zmenu klímy. Pripravili ho usporiadatelia z OZ Diera do sveta.
"Našou absenciou na vyučovaní chceme upozorniť, že klimatické zmeny ohrozujú najmä našu budúcnosť. Chceme tak vyjadriť hlboké znepokojenie nad súčasným alarmujúcim postojom k hrozbám klimatických zmien.
Chceme apelovať na vlády po celom svete, aby začali brať súčasnú klimatickú krízu vážne. Je potrebné, aby predstavitelia našej vlády začali reagovať zmenou politík, ktoré zabezpečia bezpečnú budúcnosť planéty pre nás všetkých."
Protest v rámci celosvetového študentského hnutia Fridays For Future sa uskutočnil v uliciach Bratislavy, Košíc, Žiliny a Liptovského Mikuláša.
Hlavnými požiadavkami študentov sú okamžité zastavenie využívania fosílnych palív a udržanie otepľovania pod 1,5°C. Tieto zmeny sa však musia uskutočniť na globálnej úrovni a byť súčasťou medzinárodnej zmluvy, ktorá by platila celosvetovo.
Protest spustila minulý rok dnes 16 ročná mladá študentka zo Švédska Greta Thunberg svojím študentským štrajkom pred švédskym parlamentom za zvýšenie aktivizmu proti klimatickým zmenám. Vystúpila na nezávislej konferencii TEDx Stockholm a na svetovej klimatickej konferencii v Katoviciach.
Veríme že jej odvaha a podpora mladých ľudí na celom svete pomôže zvýšiť tlak na politické systémy a ich opatrenia tak, aby na Zemi mohli žiť aj ľudia, ktorí prídu po nás.

M. Tóthová

Najnovšie