SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

2017/18 Bibiana

2017/18 Bibiana


2017/18 Exkurzia v Bibiane
 

HU HÚÚÚ ALEBO NAJSTRAŠNEJŠIE SLOVENSKÉ STRAŠIDLÁ

Počas decembra 2017 sme v rámci hodín metodiky výtvarnej výchovy aj slovenského jazyka navštívili so žiakmi II. C, I. A a s výberom žiakov IV. A a 4. C komentovanú prehliadku dvoch výstav v detskej galérii Bibiany. Žiačky I. A a IV. A absolvovali aj tvorivú dielňu k výstave Hu Hu...
page1image4000
Na prvej interaktívnej výstave s názvom HU HÚÚÚ ALEBO NAJSTRAŠNEJŠIE SLOVENSKÉ STRAŠIDLÁ,
inšpirovanú knihou Kataríny Nádaskej a s ilustráciami Svetozára Košického: Čerti, bosorky a iné strašidlá sme sa v jednotlivých miestnostiach expozície postupne zoznámili s dobrými aj zlými démonmi zo slovenských rozprávok a povestí. Pre niekoho to bol možno aj krok do neznáma, veď v súčasnosti sú u nás možno paradoxne známejšie halloweenské strašidlá americkej produkcie. Táto na prvý pohľad strašidelná téma je tiež cestou k poznávaniu tradičnej kultúry vlastného národa.

V gazdovskom dvore sme spoznali  BIELEHO HADA – dobrého ochrancu domu, NOČNÚ MORU (MARU), ktorá spiacich, v podobe ženy, gniavila počas spánku, zlého ZMOKA – čierne mokré kura (diabla), ktoré majiteľovi znášalo majetok, ale ako protislužbu žiadalo jeho dušu (každý pozná frazeologizmus „vyzeráš ako zmoknuté kura“). Vodnej ríši vládol VODNÍK, VÍLY aj RUSALKY. V podzemí, v pekle okolo ohňa s diabolským gulášom sedela kopa ČERTOV. V temnom lese sme mohli nasadnúť na DRAKA, zablúdiť so SVETLONOSOM alebo nás mohlo zlákať volanie-ujúkanie GRGALICE - čudesnej ženskej démonickej bytosti ešte z pohanských čias, podľa povestí išlo o nevzhľadnú čiernu, tučnú a chlpatú ženu, ktorá túžila získať cudzie deti, ale s mužmi nemala zľutovanie, ten, ktorý neušiel pred jej ujúkaním, zle skončil. Mená POLUDNICA, KLEKÁNICA a NOČNICA – všetko to boli desivé ženy, ktoré brali deti matkám, keď o ne nebolo dostatočne a časovo primerane postarané... Akých démonov si naše dievčatá vybrali na zobrazenie, zistíte z fotogalérie.
              
Druhá interaktívna výstava IZMY A IZBY s podtitulom:
„Najpriamejšou cestou ako si obľúbiť umenie je pochopiť ho. Najjednoduchšou cestou ako pochopiť umenie je zažiť ho. Práve to je cieľom výstavy IZMY a IZBY.“
nás previedla izbami –izmami moderného umenia prelomu 19. a 20. storočia, ktoré sa odpútalo od vysokého akademického štýlu a snažilo sa aktívne osloviť divákov subjektívnou výpoveďou umelca. Moderné umenie sa zameriava na človeka ako subjekt, na jeho pocity, životné túžby, rozpory medzi všednou realitou a snom. Aby divák lepšie pochopil ciele jednotlivých izmov, autori výstavy ich prezentujú izbami zariadenými v duchu myšlienok imresionizmu, expresionizmu, kubizmu, surrealizmu, dadaizmu. Sú to IZBY, v ktorých sú základné interiérové prvky ako posteľ, skriňa či stôl, originálne výtvarne interpretované a prepojené s hlavnými znakmi jednotlivých umeleckých období. Inštalácia má zážitkový charakter, preto v jednotlivých izbách sa môžete plaviť na loďke jazerom impresionistického maliara E. Maneta alebo si vyskúšať baletné pózy v tylových sukničkách baletiek, ktoré tak často maľoval E. Degas, alebo si sadnúť za surrealistický stôl nie s obyčajnými ale ženskými nohami, oblečenými v pančuškách a pančuchách, obutých v topánkach aj balerínach. Aká to bola zábava si pozrite na fotkách. 
   Mgr. T. Filová
   Fotogaléria...
   
 

Najnovšie