SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

2015/16 Osvienčim

2015/16 Osvienčim

2015/16

Exkurzia Krakov – Oswiencim – Wieliczka

 
V dňoch 26. 10. – 28. 10. 2015 sa uskutočnila exkurzia Krakov – Oswiencim – Wieliczka. Program exkurzie nám ponúkla spoločnosť  Bat sport, s.r.o. reprezentovaná pánom Popluhárom. Exkurzie sa zúčastnilo 39 študentov a 3 pedagógovia.  Ďakujeme pánovi Popluhárovi za vynikajúcu prípravu exkurzie a profesionálne odborné vedenie. Výber lokalít, ktoré sme navštívili, načasovanie, výber sprievodkýň, ubytovanie – všetko bolo vynikajúce a zaslúži si pochvalu. Určité výhrady máme k správaniu sa vodičov voči žiakom. Pripomienky a požiadavky, ktoré mali na nich, sa dali povedať iným „ľudským“ spôsobom.
Exkurziu sme  začali 26. 10. – presne podľa plánu o 7:00- odchodom z parkoviska pri Zimnom štadióne na Harmincovej a ukončili 28. 10 o 20:00 príchodom na Harmincovu.
Prvý deň sme o  15:00 mali objednanú prehliadku koncentračného tábora Oswiencim. Depresívny dojem z prehliadky umocnila tma v druhom tábore Birkenau.  Prehliadka s končila okolo 19:00. Večer sme prišli do hotela, v ktorom sme boli po dve noci ubytovaní.
Druhý deň sme venovali historickým pamiatkam Krakova. Navštívili sme kráľovský palác Wawel, niekoľko kostolov, židovskú štvrť a synagógu. Mali sme voľno na obed, zastavili sme sa v nákupnom centre... Stihli sme toho veľa. Napriek tomu, bolo málo času a radi by sme videli viac. Krakov, toto 750-tisícové mesto, bolo v minulosti hlavným mestom Poľska a sídlom poľských kráľov. Dnes je univerzitným a priemyselným centrom. Preto venovať mestu niekoľko hodín,  je len skromnou upútavkou na budúcu návštevu tohto historického unikátu.  
Tretí deň bola na programe soľná baňa Wieliczka. Prehliadka bola objednaná na 9:00 a celé doobedie sme mali stráviť pod zemou. Videlo sa nám prehnané venovať toľko času jednej bani. Avšak mýlili sme sa. Soľná baňa Wieliczka dokáže poskytnúť návštevníkovi nezabudnuteľné zážitky. Boli sme v obrovskom podzemnom soľnom meste, ktoré nás dokázalo zaujať stále nejakou novou a prekvapivou atrakciou – obrovské soľné sochy, soľná katedrála, Chopinova hudba, nekonečné soľné chodby, ale aj obchody so suvenírmi, reštaurácie, 5D film a ďalšie drobnosti, ktoré vytvorili v našej pamäti nezabudnuteľné zážitky.
A čo naši študenti a profesori...
Ďakujeme všetkým študentom za to, že boli disciplinovaní, vždy prišli načas, nikto sa nestratil a nezranil, boli milí, pozorní navzájom ústretoví – skrátka takí, akí by mali byť žiaci, ktorí dobrovoľne absolvujú odbornú exkurziu.
Bohužiaľ, našla sa malá skupinka študentov, ktorá si pomýlila exkurziu s nočnou party v duchu kultového filmu „Snežienky a machri“. Čiastočne naštrbili dobrý dojem, ktorý v nás táto exkurzia zanechala.
Najlepšie na záver
Učiteľky boli vynikajúce. Trpezlivo usmerňovali študentov a vysvetľovali kam ideme, kedy tam budeme, čo tam budeme robiť /aj keď to samy netušili/, kedy bude prestávka atď. Skrát ka zmenili sa na malý cestovateľský google.  Študenti to ocenili a ďakujú.
  PhDr. J. Varadínková
  Fotogaléria...
   
   
 
Návšteva koncentračného tábora Oswienčim bola pre mňa veľmi emotívna. Keď som videla všetky predmety, ktoré si tam so sebou ľudia priniesli a verili, že budú mať lepší život, tak ma zamrazilo. Uvedomila som si, že môžem byť rada, v akej dobe žijem. Návšteva mesta Krakow bola fantastická. Je to krásne historické mesto a chcem sa tam ešte aspoň raz vrátiť.
 
Exkurzia v tábore Oswienčim sa mi veľmi páčila. Bolo pre mňa úžasné vidieť, ako to kedysi v minulosti bolo  a ako ľudia trpeli kvôli svojmu názoru a svojej viere. Páčilo sa mi vidieť detaily celého koncentračného tábora a poviem Vám, nebolo mi všetko jedno. Pocity z celej exkurzie boli veľmi zmiešané a hnusilo sa mi, ako dokážu ľudia zaobchádzať s inými ľuďmi. Toľko bolesti a smútku som dlho nevidela.
 
Z Poľska sme si odniesli mnoho zážitkov  a skúseností. Naučili sme sa vážiť si obdobie, v ktorom žijeme a to, že sme slobodní. V meste Krakow sa nám páčilo. Zaujalo nás hlavne množstvo rôznych pamiatok a veľa stánkov, v ktorých sme si s radosťou kupovali suveníry. Solná baňa bola obrovská. Nikto by nečakal, že sa dá v bani ubytovať a pripojiť na wifi. Cestou na exkurziu sme sa vôbec nepoznali, no domov sme odchádzali ako dobrí kamaráti, ktorí majú veľa spoločných zážitkov.
 
Bolo to veľmi emotívne a náročné prechádzať tými priestormi, ale som rada, že som to videla. Krakow je nádherné mesto plné pamiatok a kostolov. Solná baňa bola obrovská. Klobúk dolu pre tých ľudí, ktorí ju vybudovali a sprístupnili. Mali sme super sprievodkyne a dozvedela som sa veľa zaujímavých faktov.
Žiaci II. C
 
 

Najnovšie