SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

2014/15 Historicka exkurzia

2014/15 Historicka exkurzia

2014/15
Historická exkurzia
 
Dňa 5.6. 2015 sme zorganizovali krátku historickú exkurziu pre žiakov I. C triedy.
Niektorí študenti nevedeli nájsť miesto nášho stretnutia na Hviezdoslavovom námestí. To preto, lebo do centra mesta chodia len občas alebo ho nepoznajú vôbec. Tým sme splnili prvý cieľový bod našej exkurzie - poznaj centrum svojho mesta alebo svojho hlavného mesta /študenti zo Záhoria a iného blízkeho okolia/
Časť študentov, hneď na začiatku prezieravo vyzvedala, ako dlho bude exkurzia trvať, keďže ich čakali iné, rovnako zaujímavé aktivity tohto dňa. Zjavne sa potešili, že len dve hodiny a rozhodli sa spolupracovať na zdarnom priebehu exkurzie.
Počúvali svojich spolužiakov, ktorí si pripravili informácie o Novom moste, Bratislavskom hrade, Dome u dobrého pastiera a Dóme svätého Martina. Dokonca sa zúčastnili súťažných aktivít, ktoré pre nich pripravili p. profesorky Oleksová a Varadínková.
Malá skupina študentov úspešne bojkotovala snahu ostatných a nenápadne nám dávala najavo, že pozerať a dokonca obdivovať historické krásy nášho mesta je nuda. Niečo o nich vedieť je úplne out. Veď predsa - „všetko je na nete.“
Na záver exkurzie sme sa išli pozrieť na „cikaciu“ fontánu, o ktorej väčšina z nás ani netušila, že ju máme v našom meste. Mimochodom, nachádza sa na treťom nádvorí Primaciálneho paláca. V Bruseli majú cikajúceho chlapčeka, ktorého každý deň obdivujú tisíce turistov. My máme fontánu so štyrmi cikajúcimi chlapcami, ktorí necikajú. Nevedeli sme zistiť dôvod. Veď vo fontáne bola voda, dokonca čistá. Možno preto, že voda je drahá a treba ju šetriť. Našu fontánu nikto neobdivoval, dokonca väčšina domácich i turistov o nej ani nevie.
Historické aktivity sme doplnili jednou enviromentálnou súťažou. Deň 5.6. je dňom životného prostredia a každý by mal v tento deň urobiť niečo užitočné pre zlepšenie životného prostredia vo svojom okolí. Pred nami bol minipark na Hviezdoslavovom námestí zarastený burinou. Súťažná úloha pre študentov bola, natrhať 20 listov púpavy v čo najkratšom čase. Tajne sme dúfali, že vytrhajú všetky púpavy a ostatnú burinu a minipark vyčistia. Nič také sa nekonalo. Pri tejto príležitosti si niektorí študenti položili závažnú filozofickú otázku: “Prečo je v Rakúsku tak čisto a u nás nie?“ Možno aj pre toto všetko a ešte aj pre niečo iné.
Záver je poučný ako na školu patrí - mali by sme častejšie navštevovať historické pamiatky, klásť si otázky, prebúdzať neprebudených a nachádzať skvosty ukryté na nádvoriach a v uličkách nášho krásneho mesta.
 

PhDr. Jana Varadínková

  Fotogaléria...
   

Najnovšie