SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

2013/14 C_Students_Portugal

2013/14 C_Students_Portugal

19. 1. 2014 - 25. 1. 2014

Caldas da Rainha, Portugalsko


  Fotogaléria...
Prezentácia...  
19. - 20. 1. 2014 Prezentácie v škole  
Veronika Poloncová

Do Lisabonu sme prileteli po takmer 4-hodinovom lete až večer o 21:20, ešte hodinu sme čakali na ostatné skupiny z iných krajín a do cieľa v Caldas da Rainha - od Lisabonu vzdialeného cca 100km, sme prišli až značne unavení o 1:30, kým si žiakov rozobrali hostiteľské rodiny a učitelia sa ubytovali v hoteli boli takmer 3 hodiny ráno. 
20. 1. 2014 už o 9:00 sme sa všetci učitelia a žiaci (70) - pomerne dosť premrznutí, pretože v Portugalsku sa v budovách nekúri, stretli v škole. Žiaci z jednotlivých krajín odprezentovali a aj odtancovali tradičné tance. Ondrej s Anitou oblečení v tradičnom myjavskom kroji odtancovali s veľkým úspechom myjavský tanec a Ondrej sám ešte tanec – verbunk. Zvyky v tancoch a v tradičnom odievaní prezentovali spoločne Veronika so Zuzkou.
Popoludní prezentácie pokračovali až do večera - žiaci predstavili  významných umelcov zo svojich krajín – hudobných skladateľov, výtvarníkov a interpretov.
Naši žiaci predstavili diela slovenských výtvarníkov – Martina Benku, Andyho Warhola, Kolomana Sokola a Albína Brunovského. Pri hodnotení a porovnávaní prezentácií sa potvrdilo, že všetci, ktorí priniesli nový neobyčajný pohľad alebo dramaturgiu mali veľký úspech, pretože prezentácií bolo veľa – žiakov spolu zo všetkých krajín bolo 40. Naši žiaci bodovali výbornou angličtinou a prítomní ocenili aj “ iné „ prezentácie Ondreja a Zuzky a živú prezentáciu o tancoch, do ktorej boli zapojení všetci.
  Foto - Deň prvý TU
    21. 01. 2014 Prehliadka miest Sintra Lisabon
Anita Baráth
O 8:00 sme sa celá zahraničná skupina dvoma autobusmi (70 ľudí) presunuli z Caldas do starobylého mestečka Sintra vzdialeného asi 35 km od Lisabonu. Tento deň nám počasie neprialo, doslova lialo a dlhá prehliadka mesta v lejaku bola vyčerpávajúca. Ale mesto nás, napriek všetkému, očarilo nezvyčajnou starobylou architektúrou. História mesta siaha až do 11. storočia, v minulosti bola Sintra letným sídlo kráľov. V meste sa nachádza veľa stavieb ovplyvnených islamskou kultúrou v tzv. manuelskom štýle. Sintra je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 
V meste sa nachádzajú tri významné pamiatky – Maurský hrad z 8. storočia, romantický hrad (pripomínajúci trochu naše Bojnice), Palacio da Pena, ktorý dal postaviť portugalský kráľ Ferdinad z lásky pre svoju manželku Máriu a Palacio National de Sintra – kráľovská dovolenková rezidencia, ktorej výrazné kužeľové komíny sa stali emblémom mesta. Všetko dopÍňa bujná vegetácia v rozľahlých parkoch okolo palácov, ktorej sa tu darí najmä kvôli teplu a vysokej vlhkosti vzduchu.
Zo Sintry sme sa presunuli na krátku prehliadku Lisabonu, kvôli výdatnému dažďu sme si len prezreli gotickú katedrálu sv. Hieronyma postavenú v 16. storočí v manuelskom štýle, v nej sa nachádza aj hrob najznámejšieho portugalského moreplavca Vasca de Gamu. Chrám nás očaril obrovským priestorom a veľkolepou kamennou výzdobou pripomínajúcou naše gotické katedrály, ale pri pohľade zblízka, ste si všimli orientálne prvky ornamentov.
  Foto - Deň druhý TU

22. 01. 2014 Aktivity v hostiteľskej škole: Workshops, Sport
  Ondrej Gajdoš   
Dopoludnia sa žiaci rozdelili do skupín a venovali sa rôznym činnostiam – zoznamovacím a animačným aktivitám, vareniu tradičných portugalských jedál, pečeniu koláčov, výrobe drobných šperkov. Učitelia si vypočuli prednášku o projekte hostiteľskej portugalskej školy, týkajúcu sa vybavenia a využitia knižnice vo vyučovacom procese. Stretnutie učiteľov pokračovalo ďalej v pracovnom duchu – dohodli podmienky popoludňajšej súťaže milionár, aktivity posledného dňa a prediskutovali predbežnú prípravu návštevy v Španielsku.
Popoludní žiaci v štyroch zmiešaných medzinárodných skupinách po desať súťažili v kvíze Milionár, to že niektoré súťažné otázky neboli ľahké, sa môžete presvedčiť sami. Záver dňa sa niesol v športovom duchu – študenti hrali futbal, volejbal, bedminton.
Učitelia sa zúčastnili na oficiálnom stretnutí a večeri so starostom mesta Caldas da Rainha, hlavný koordinátor projektu z Poľska predstavil hlavné aktivity a ciele projektu Comenius. 
  Foto - Deň tretí TU
  
23. 01. 2014 Aktivity v škole v Caldas: Workshops - Arts, Dance a prehliadka mesta Alcobaca, pláž v Nazaré
Zuzana Popluhárová Ráno sme sa ako obvykle stretli všetci v škole, vypočuli sme si prednášku o rôznych postupoch kreslenia a žiaci a aj niektorí učitelia si niektoré metódy pod vedením lektorky aj na mieste odskúšali. Potom nasledovali tanečné workshopy pre žiakov, na ktorých si mohli odskúšať a naučiť sa tance z iných krajín.
Popoludní sme sa dvoma autobusmi presunuli do mesta Alcobaca a prezreli si najväčší kláštorný komplex v Portugalsku zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO postavený v 12. storočí na oslavu víťazstva nad Maurami. Zaujímavý gotický chrám s bohatou sochárskou výzdobou sa výrazne líšil od tradičných gotických stavieb postavených na Slovensku, pripomínal skôr katedrály z latinskej Ameriky a tento dojem ešte zosilňovali rastliny a vegetácia rastúce priamo na objekte stavby.
Krátko sme sa zastavili aj na pláži v letovisku v Nazaré a prešli sme sa po brehu Atlantického oceánu.
Večer po návrate z Nazaré a po krátkom rozchode sme sa stretli znova na slávnostnej záverečnej akadémii, na ktorú boli pozvané aj hostiteľské rodiny a učitelia hosťujúcej školy. Riaditeľ školy predstavil zúčastnené krajiny a otvoril festival, na ktorom predviedli žiaci z rôznych kútov Európy ukážky tradičných tancov. Sympatické bolo spontánne zapojenie žiakov pri predvádzaných ukážkach, kde často spolu na pódiu tancovali tanečníci aj diváci. Festival sa natiahol až do neskorých hodín, na záver pripravili hostiteľské rodiny pohostenie pre všetkých, ochutnali sme rôzne slané aj sladké portugalské špeciality, rozlúčili sa s hostiteľmi a rozišli sme sa baliť.         
  Foto - Deň štvrtý TU
  24. 01. 2014 Prehliadka Lisabonu
 
Skoro ráno sme sa väčšia skupina presunuli na letisko do Lisabonu, niektoré skupiny učiteľov a žiakov, ktorí prišli ešte v sobotu, už odlietali domov. Nás ešte čakal voľný deň, ktorý sme sa rozhodli venovať prehliadke Lisabonu. 
Prezreli sme si:
Vyhliadkovú vežu Santa Justa's Elevador - výťah navrhnutý v štýle Gustava Eiffela spájajúci centrum mesta so štvrťou Trinidade, položenou o niekoľko metrov vyššie.
Zrúcaniny Castelo de Sao Jorge
Pôvodná stavba slúžila ako maurský hrad. Neskôr sa hrad stal sídlom portugalských kráľov. Dnes je to miesto, odkiaľ je nádherný výhľad na Lisabon.
Alfamu - najstaršiu štvrť mesta pod hradom, s krivolakými uličkami a domami stojacimi tesne vedľa seba. Počas panovania Arabov bola najdôležitejšou časťou mesta, unikátnu atmosféru si zachovala dodnes.
Mariánsku katedrálu
Katedrála z 12. storočia prežila mnoho otrasov pôdy, medzi inými aj silné zemetrasenia v 14. a 18. storočí
Torre de Belém – jeden z pokladov štvrte Belém a pamiatku chránenú UNESCO. Netradičná stavba bola postavená ako pobrežný maják na ochranu mestského prístavu. Stavitelia Diogo a Francisco Arruda postavili pre kráľa Manuela I., prekrásnu budovu plnú rastlinných a morských motívov.
Víťazný oblúk na nábreží rieky Tejo
Unavení ale spokojní sme sa večer vrátili do hotela, na letisko odchádzame o 5:00, o 7:40 odlietame domov. Mali sme sa dobre, portugalskí hostitelia pripravili zaujímavý a bohatý program, nie vždy všetko vychádzalo presne podľa pokynov, ale v pokojnej a srdečnej atmosfére, hoci zvládnuť a zorganizovať 70 ľudí z rôznych národov a kultúr nebolo ľahké. Hostiteľské rodiny boli podľa slov našich žiakov úžasné. 
Obrigado (ďakujeme) Lisabon.
  Foto - Deň piaty TU
  Spracovala Mgr. T. Filová
 

Najnovšie