SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

2013/14 Kam smeti leti

2013/14 Kam smeti leti

2013/14 Exkurzia "Kam smeti letí?"
 
Dňa 10. 12. 2013 sa žiačky 2. A zúčastnili exkurzie s názvom „Kam smeti letí?“ do bratislavskej odpadovej spoločnosti OLO, spojenej s návštevou redakcie spravodajského portálu Aktuálne.sk. Cieľom bolo dozvedieť sa ako funguje profesionálna redakcia, čo sa deje s vytriedeným i nevyseparovaným odpadom, aké najkurióznejšie veci ľudia vyhadzujú a ako naše darčeky ovplyvňujú život, napríklad podmorský svet či život v Afrike.
Program bol spojený aj novinárskou prácou, žiačky mali za úlohu napísať správu, komentár alebo reportáž, ktorú odovzdali do redakcie Aktuálne.sk.
Exkurziu pripravilo Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, sprevádzala nás Zuzana Límová, ktorej veľmi pekne ďakujeme za pozvanie a veľa informácií, ktoré nám poskytla počas dvoch dní, ktoré s nami strávila. Verím, že projekt bude pokračovať a aj ďalší žiaci budú mať možnosť vidieť, čo sa deje za bránami spoločnosti OLO.
 
Martina Slaninková a Mária Tóthová
 
Dňa 10.12. sme boli na exkurzii v bratislavskej spaľovni. Keď sme sa dozvedeli že ideme na exkurziu, hneď sme sa potešili. Ráno sme sa stretli na autobusovej stanici a spoločne sme sa išli do agentúry Aktuálne.sk, kde nám pracovníci priblížili prácu spravodajcov. Boli sme rozdelení do skupín a za úlohu sme dostali vymyslieť si pár otázok, ktoré sme potom položili pracovníkom spaľovne. Keď sme mali otázky vymyslené pobrali sme sa do spomínanej spaľovne. Cesta autobusom bola síce dlhá, ale v dobrej spoločnosti nám to ubehlo rýchlo. Keď sme dorazili na miesto, stála pred nami veľká budova. Kvôli bezpečnosti sme dostali prilby a mohlo sa ísť do spaľovne. Mali sme príjemnú pracovníčku, ktorá nás sprevádzala po areáli, taktiež bola ochotná odpovedať na všetky naše zvedavé otázky.
Najskôr nám pracovníčka ukázala miesto, kam sa všetky smeti so smetiarskych áut hádžu, boli to obrovské jamy s hromadou smetia. Neskôr sme išli do budovy, kde sa odpad spaľuje. Jediné negatívum bol zápach, ktorý bol miestami až neznesiteľný.
Z tejto budovy sme sa išli pozrieť do spáleniska, kde sa nachádzal už spálený odpad. Potom sme sa presunuli do ďalšej budovy, kde sa triedi a lisuje papier a plasty. Pracovníci tam triedili plastové fľaše do skupín podľa farby a potom sa to všetko lisovalo. Zlisované fľaše a papiere boli stlačené do obrovských kociek, ktoré vážili niekoľko 100 kg. Keď sme si pozreli túto budovu naša exkurzia v spaľovni skončila.
Ale my sme pokračovali do čajovne, kde sme zo zistených informácii mali vytvoriť správu, reportáž alebo komentár. Mali sme čas na to, aby sme si v skupine všetko prediskutovali.
Celú exkurziu nás sprevádzala milá Zuzka, ktorej sme spracované články poslali, aby nám ich mohla ohodnotiť.
Na koniec ešte malá pikoška ktorú sme sa dozvedeli: známi výrok „uč sa, lebo budeš smetiarom“ už neplatí, lebo aj smetiari musia mať ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou. :D
Na tejto exkurzii sa nám páčilo a vďaka novým informáciám, ktoré sme sa dozvedeli budeme lepšie pristupovať k triedeniu odpadu, lebo sme sa na vlastnej koži presvedčili, že s odpadom je ešte veľa práce.
 
Andrea Moravčíková a 2. A
 
PS: Čoskoro dodáme aj fotografie a články, ktoré sme napísali.
   
 

Najnovšie