SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

Veronika Poloncová

Veronika Poloncová

Veronika Poloncová, I. C:
Chcel(a)/Nechcel(a) by som byť virtuózom, lebo...
Keď ste slávnym virtuózom, máte niekoľko výhod oproti ostatným ľuďom. Máte možnosť vycestovať do krajín, do ktorých by ste sa inak nedostali, stretnúť ľudí, ktorých by ste inak nestretli a po každom vystúpení zažiť blažený pocit úspechu a uznania skrz potlesk divákov.
Či by som takýto život chcela žiť ja? Skôr nie ako áno.
Cestovala by som po krajinách, ale čo by som z toho mala, ak by som sa v nich zdržala len pár dní a potom sa znovu ponáhľala do ďalšej kvôli koncertu, na ktorý musím prísť načas a nesklamať divákov, organizátorov, nenadhodiť novinárom a bulváru niečo, na čom by sa mohli vybúriť a poškvrniť moje inak nepoškvrniteľné meno. Pretože virtuóz naozaj nie je človek, o ktorom by sa pravidelne písalo v bulváre. A to z jednoduchého dôvodu. Nemá čas a ani si nemôže dovoliť divoké žúry, opilecké výstupy, či iné škandály a trapasy, a tak zrejme ani nie je pre dnešnú spoločnosť zaujímavý a možnosť, že by sa o ňom dozvedel bežný človek z dennej tlače, či televíznych programov, je takmer nulová. A teda pojem „slávny“ v tomto ohľade stráca na význame, ktorý mal v minulosti a už sa nestáva, že by takýto človek bol inšpiráciou pre mnohých mladých ľudí a aby ho národ vyhlasoval za svoju elitu. Svoju pozornosť, naopak, venujeme elite národa, ktorej pomenovanie vyslovujeme s počuteľnou iróniou. A tak je pre virtuóza v dnešnej dobe omnoho ťažšie zaujať publikum a pre publikum je omnoho ťažšie priblížiť sa skutočnému umeniu.
Ak by som bola virtuózkou, bola by som vzácna, ale v tejto spoločnosti nedocenená a uznania by sa mi dostalo len v úzkej spoločnosti ľudí, ktorá sa čím ďalej - pretože okruh ľudí zaujímajúcich sa o tento druh umenia sa v dnešnej dobe -zužuje.
Na druhej strane, práca virtuóza sa nikdy nekončí. Všetko je o pripravovaní, cvičení a koncertovaní. A život je príliš krátky na to, aby ste zapadli do stereotypu a venovali sa len jednej veci.
 

Najnovšie