SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

Vieden_jun_2012

Vieden_jun_2012

EXKURZIA DO VIEDNE 
 
Dňa 26.6.2012 organizujeme jednodňový zájazd do Viedne pod vedením p. prof. Štekláčovej a p. prof. Michelčíkovej. Prihlásilo sa 43 žiakov.
 
Odchod autobusu je o 7.45 hod spred Zimného Štadióna v Dúbravke.
Primerane sa oblečte (slnečné okuliare a klobúky, za daždivého počasia dáždniky alebo pršiplášte) a obujte (budeme veľa chodiť), zoberte si stravu a vodu, prípadne vreckové na zmrzlinu či iné drobné občerstvenie.
 
Nezabudnite si cestovný doklad!!! (stačí občiansky preukaz)
Poistenie je v cene zájazdu.

Program:
prechádzka v záhradách zámku Schönbrunn – prehliadka starého mesta s jeho pamätihodnosťami – návšteva parlamentu – Hundertwasserov dom

Návrat do Bratislavy:
okolo 18.00 hod ku Zimnému Štadiónu v Dúbravke

 
REPORTÁŽ z Viedne - 26.6.2012 

„O Viedni sa nestačí iba učiť, Viedeň treba zažiť!“, čítali sme v článku na hodine konverzácie v nemeckom jazyku. A tak sa 40 žiakov a 2 učiteľky nemčiny rozhodli vyskúšať si viedenský „Lebensgefühl“ na vlastnej koži. Mali sme na to iba jeden deň, čo je na „ochutnávku života“ trochu málo, ale boli sme odhodlaní nasať do seba čo najviac informácií a zrakových vnemov, o ktorých môžeme potom doma premýšľať, rozprávať, alebo použiť získané poznatky na maturite z nemčiny a v bežnom živote...
Ak ste tam boli a chcete si zaspomínať, alebo ste tam neboli a chcete vedieť, o čo ste prišli, tu je - slovom a obrazom - stručný prehľad našej exkurzie:


   
Exkurzia začala príjemnou prehliadkou mesta s pani sprievodkyňou a jej výkladom. Páčilo sa mi, že nás na ceste do Viedne informovala všeobecne o Rakúsku aj o jeho pôvode. Vytvorila som si tak predstavu o krajine pred vstupom do nej. Tiež som sa dozvedela, že je prezývaná krajinou jazier, ktorej hlavným znakom je Neziderské jazero (Nemecko – Maďarsko).
Prezradila nám mnoho informácií o histórii Rakúska, s ktorou sa spája rod Habsburgovcov. Oboznámila nás s pamätníkmi, múzeami a tiež aj so slávnym Dómom sv. Štefana. Mali sme rozchod, po ktorom nasledovala návšteva Rakúskeho parlamentu, kde sme sa opäť dozvedeli mnoho informácií. Ako napr. že budova parlamentu sa nachádza na Ringstraße, počas 2. Svetovej vojny bola budova ťažko poškodená bombovými útokmi a veľa iného. Aj keď som bola už viackrát vo Viedni a na rôznych exkurziách, táto exkurzia bola jedna z najkrajších aj vďaka veľmi dobre podanému výkladu pani sprievodkyne.
                                                             Barbora Horáčková, I.A
PREZENTÁCIE:
Hundertwasserov dom...

Parlament... 

Staré mesto...

Zámok Schönbrunn... 
 
Cestou – necestou do Viedne
Tento deň sa v mojom rebríčku perfektných dní dostal veľmi vysoko. Počasie nám prialo, autobus sme mali pekný a moderne vybavený, cesta netrvala dlho a dokonca sme mali aj nejaký ten čas na nákupy. 
Celú našu „viedenskú púť“ odštartovala návšteva Schönbrunnských záhrad. Tu sa nám naskytol príjemný pohľad na krásy prírody. Mohli sme navštíviť aj bludiská, ale pokojne stačilo hľadať všelijaké zákutia alebo fontány tejto záhrady a ľahko ste si mohli vytvoriť svoje vlastné bludisko.
Naša púť sa niesla v znamení umeleckých zážitkov, takže sme sa doprevádzaní sympatickou pani sprievodkyňou vybrali na prehliadku mestom. Dozvedeli sme sa čo – to o Viedenskej opere alebo galérii a potom – hor sa na nákupy!
Napriek tomu, že sme sa „trochu časovo nezhodli“, sme napokon pokračovali do rakúskeho Parlamentu. Aj keď sme nie vždy rozumeli všetkému, čo nám naši sprievodcovia rozprávali, aspoň sme súhlasne pritakávali.
         Ešte na chvíľu sme sa zastavili obzrieť si dom s netradičnou architektúrou a vystáť si rad, aby sme sa mohli odfotiť pri starej červenej telefónnej búdke.
         Aj napriek únave by som si tento deň určite rada zopakovala.
No a čo do budúcna? Viac času na nakupovanie!
Takže na budúci rok si „školskú Viedeň“ určite nenechajte ujsť!
                                                            Michaela Kertiová, II.A
 

 
 

Najnovšie