SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

MalyPrinc

MalyPrinc

BALETNÉ PREDSTAVENIE MALÝ PRINC, 22.12.2011 o 11.00 Nová budova SND

 
 
Lišiak, Ruža, Kráľ, Márnivec, Pijan, Had, Motýle, Hviezdy a planétka B 612 - k týmto indíciám si určite každý malý, či veľký pridá príbeh Malého princa, ktorý napísal a nakreslil francúzsky spisovateľ a pilot Antoine de Saint-Exupéry
Malý princ je v súčasnosti téma, ktorá oslovuje celý svet svojou čistotou, filozofiou a pochopením sveta, v ktorom žijeme. Je to filozofia, ktorá pohľadom detských očí upozorňuje a zároveň nachádza riešenie ako vystúpiť z beznádeje súčasného sveta. Vo svete, v ktorom sa odohrávajú nezmyslené vojny a postupná likvidácia našej planéty. Téma Malého princa je poslaním a zároveň zamyslením sa nad samým sebou. Je to návrat k ľudskosti, poetike, jemnosti a ľudskému dotyku. Táto úprimnosť nám v dnešných časoch veľmi chýba. Malý princ je príbehom našej európskej kultúry, kultúry s bohatou tradíciou, ktorá je na základe svetového ekonomického tlaku nenápadne zatracovaná, kde materiálne hodnoty prevyšujú základný vzťah človeka k vesmíru a k sebe samému.
Projekt Malý princ je pre nás svet fantázie, v ktorom sa realizácia nedá žánrovo vymedziť len na úzky okruh jedného druhu umenia. Je to svet výtvarného umenia, pohybu, hudby, filmu a divadla, čiže laterna magica, čo v preklade znamená čarodejná lampa. Je to dialóg medzi svetom ilúzie a reality - stretnutie sna a prebudenia. Na javisku budú dve projekcie na dvoch pozadiach, ktoré sú súčasťou scény.
Predstavenie je životným príbehom Exupéryho, začína jeho detstvom, narodeninami a prechádza do dospelosti, kedy sa stáva vojenským pilotom. Celý jeho životný príbeh je zapísaný ako osud vo hviezdach a paralelne sa odvíja ako príbeh Malého princa vo vesmíre. Základnou filozofiou celého projektu je: ,, ako v nebi, tak i na zemi..“.  
Kniha Malý princ za takmer 70 rokov vyšla v 180. jazykoch sveta, vo viac ako 80 miliónovom náklade. Vznikli činoherné aj muzikálové inscenácie, ale po prvý raz na Slovensku, pred 7 rokmi v Štátnom divadle Košice aj tanečné predstavenie. Premiérou 16.septembra 2011 sa Malý princ pretancoval aj do baletu SND.
 
   
Predloha: Antoine Saint de Exupéry
Hudba: Michal Pavlíček
Libreto: Ondrej Šoth, Zuzana Mistríková
Réžia a choreografia: Ondrej Šoth
Dramaturgia: Zuzana Mistríková
Scéna: Juraj Fábry
Kostýmy: Milan Čorba, Andrii Sukhanov
Film: David Spáčil  
 
 

Mgr. Miroslava Vráblová

 

Najnovšie