SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

Samo Turanec

Samo Turanec

Samo Turanec

Štúdium v Dánsku

Dovoľte aby som sa vám predstavil, moje meno je Samo Turanec, minulý školský rok (2010/11) som zmaturoval na PaSa, odbor KVP. Keďže náš odbor bol zameraný viac menej na cestovný ruch ( niekedy viac a niekedy menej) už počas môjho stredoškolsého štúdia som sa začal o prácu a kariéru v CR zaujímať, skúsil som prácu animátora na Cypre, Taliansku a v neposlednom rade aj na Slovensku a keďže sa mi práca s ľuďmi a v cestovnom ruchu veľmi zapáčila, rozhodol som sa v podobnom duchu pokračovať na vysokej škole. Po zistení, že na Slovensku veľa možností študovať tento odbor nie je, a aj keď je, nemal som chuť sa ďalších päť rokov bifliť naspamäť predpotopné poučky, chcel som naozaj vzdelanie, ktoré je zamerané na prax a poskytne mi dobrý štart pre karieru a vedomosti, ktoré sa naozaj dajú v praxi využiť. A keď som si povedal,  že v Dánsku som predsa ešte nebol, rozhodol som sa podať si prihlášku na University College of Northern Denmark odbor Hospitality, Service & Tourism management ( www.ucn.dk).

A tak som teda v auguste tohto roku prikvitol do Dánska. Je tu veľmi pekne, ale samozrejme, že prvý mesiac bol veľmi tažký, vybavovanie povolenia na pobyt, hľadanie si ubytovania, práce a proste veľmi veľa vecí, ktoré som predtým nikdy v živote nemusel riešiť (variť, prať a žehliť :D ). Ale keďže som nebol v rovnakej situácií sám, tak sme si ako študenti navzájom pomáhali a pomáhame, ako sa dalo a teraz je už všetko v normále, bývanie a práca je. Takže super. Za zmienku asi stojí aj to, že minimlálna hodinová mzda sa pohybuje na hranici cca 14 eur. J 

Prvý deň v škole ma šokoval, úplne iný systém, aký tu majú. Pracuje sa v skupinách po 5 ľudí (čo nám lenivejším niekedy veľmi vyhovuje ;) ) , profesorov oslovujeme krstnými menami, známky nedostávame /iba informačne feedback-i / a hlavne, vybavenie školy. Budova je prístupná 24 hodín denne, takže keď treba robit na projetke, nemusíte sa stretávať so spolužiakmi po kaviarňach, ale môžete isť do školy, internet je samozrejmosť, v každej triede je projektor a prednášky sú vždy aj v powerpointe a môžeme si ich sťahovať zo školského serveru - čo znamená, že si nemusíme písať poznámky. Ako som spomínal, naša škola je zameraná na praktické vedomosti, čo znamená asi toľko, že raz za čas k nám prídu firmy, ktoré nám dávajú riešiť ich reálne problémy, je to veľmi zaujímavé, proste nás učia rozmýšlať a byť kreatívni. 

Môj odbor je 2,5 ročný ( pol roka je stáž v zahraničí v lete medzi druhým a tretím semestrom), po týchto dvoch rokoch dostanem AP degree, čo je vlasnte ako naša nadstavba a môžem pokračovať na top-up (bachelor degree). Takže celkovo bakalárske štúdium trvá 3,5 roka ( 2,5 AP + 1 rok BSc ).  

Každopádne, ak máte otázky typu, ako sa prihlásiť alebo iné, kľudne ma kontaktujte na e-mail ; turanec.samo@gmail.com alebo na tlf. +45 25 72 05 90 .  

Najnovšie