SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

Sociálne štipendiá

Sociálne štipendiá

Sociálne štipendiá vlády Slovenskej republiky 

Žiaci našej školy mali možnosť prihlásiť sa na štúdium na zahraničných stredných školách a stráviť jeden školský rok (3. ročník) v zahraničí: na štúdium v anglickom jazyku (Malta, Veľká Británia, Írsko), nemeckom jazyku (SRN, Rakúska republika), ruskom jazyku (Ruská federácia), francúzskom jazyku (Francúzska republika, Belgické kráľovstvo), španielskom jazyku (Španielske kráľovstvo) a talianskom jazyku (Talianska republika).
Cieľom poskytovania sociálnych štipendií vlády SR bolo umožniť štúdium v zahraničí tým žiakom, ktorí z rôznych sociálnych dôvodov nemali možnosť a ani finančné prostriedky na takýto typ štúdia. Náklady na štúdium jedného žiaka zahŕňali náklady na ubytovanie, stravovanie, mestskú dopravu, vreckové, náklady na učebné pomôcky, náklady na zdravotné poistenie a cestovné náklady na cestu tam a späť.

Erika Fülöpová: šk. rok 2008/09 – Írsko
Za tých deväť mesiacov, ktoré som strávila v Írsku som sa naučila neskutočne vela, či už po jazykovej stránke alebo po kultúrnej. Hlavným cieľom pobytu je zlepšenie angličtiny a to sa pravdaže podarilo každému. Naučila som sa kvantum nových slovíčok, zvykla som si na komunikáciu v cudzom jazyku, čo mi pred pobytom robilo problémy, zvykla som si aj na rôzne prízvuky, a nielen miestne, keďže v Írsku sa nájdu ľudia z celého sveta. A dokonca pre mňa veľké plus je, že viem aj nárečia a prízvuky rozoznávať. Taký dlhý pobyt je pre mladých ľudí poriadna skúška života, ale kto tým prejde, je obohatený o neskutočné množstvo zážitkov a nových skúseností, na ktoré by inak ani nepomyslel. Určite odporúčam takéto pobyty pre ľudí, ktorí chcú zažiť niečo nové, sú otvorení novým vedomostiam a cudzí jazyk pre nich znamená niečo viac ako len tri vyučovacie hodiny týždenne...
 
Mária Šprtová: šk. rok 2008/2009 – Írsko 
O možnosti sociálneho štipenia som sa dozvedela vďaka našej pani profesorke, ktorá ma aj z najväčšej miery podporovala v jej realizácií. Túto možnosť alebo vôbec študovať v zahraničí určite odporúčam každému, kto má aspoň minimálny vzťah k jazyku. Ja som si myslela, koľko mi toho doma ujde, ale v skutočnosti mám o ten rok viac skúseností ako moji kamaráti a spolužiaci. Mala som možnosť vyskúšať si úplne odlišný spôsob života, spoznať kultúru inej krajiny a nových ľudí, z ktorých všetci boli naozaj priateľskí a nápomocní. Vytvorila som si priateľstvá, ktoré vydržia dlho do budúcna a hlavne som získala druhú rodinu, ktorá mi je ako vlastná. Úroveň mojej angličtiny sa jednoznačne zlepšila a myslím, že mi vydrží už navždy.

Marica Ščevlíková: šk. rok 2010/11 – Írsko
Ahojte, moje meno je Marica a rozhodla som sa ísť do Írska na 1-ročné štúdium na strednú školu. Idem tam kvôli tomu, aby som spoznala ich kultúru, a taktiež aby som spoznala aj niekoho nového a vytvorila si pár kontaktov, keby som náhodou chcela ísť späť študovať na vysokú školu. Je to síce dosť dlho (10 mesiacov), no ja pevne verím, že to zvládnem. Môj jediný cieľ je zlepšiť moju angličtinu. Keď sa vrátim,  dúfam, že budem ako tí “native speakers”. Počula som, že by sme pravdepodobne mali nosiť uniformy, no neviem, či sa mám na to tešiť alebo nie. Každopádne sa tam veľmi teším.
 
Sandy Ivanová: šk. rok 2010/11 – Írsko
Keď som túto ponuku počula prvý raz, myslela som si, že to nie je nič pre mňa ,že sú s tým ťažké vybavovačky. Aj keď som počula, že dostanem na celý pobyt štipendium, neverila som. Myslela som si, že vždy musí byť v niečom peknom chyba. K rozhodnutiu podať prihlášku ma doviedli moji rodičia. Som im za to veľmi vďačná. Môj tatino bol tiež na takomto štúdiu v zahraničí na 2 roky v Číne a teraz sa živí tým, že tlmočí a prekladá čínsky jazyk. Rodičia ma hneď poslali a vyplnili všetko, čo bolo treba.
Ak od strany rodičov, učiteľov a vedenia školy   máte takúto podporu, hneď sa cítite lepšie a istejšie! Všetkým za pomoc a podporu pekne ďakujem.
Viem, že toto štúdium bude v mojom živote dôležité a pomôže mi. Tak prečo sa nevzdať pohodlia domova?! Zo života, šťastia a skúsenosti mi to neuberie, ale len pridá!
Pred odchodom prežívam rôznorodé pocity. Na pobyt v Írsku sa teším, ale mám aj trochu strach. Cítim, že idem do iného prostredia a viem, že stratím super rok s pani profesorkami a spolužiačkami na tejto škole. ;)
 

Najnovšie