SOŠPg Bullova 2 SOŠPg Bullova 2

Roman Savov

Roman Savov

> Od: "Roman Savov" <romano.savov@gmail.com>
 > Komu: <psabullova2@pobox.sk>
 > Dátum: 02.01.2013 12:21
 > Predmet: pani Galine Simoncicovej

2012/13

 
Dobrý deň,
 
Volám sa Roman SAVOV a som bývalým študentom PaSA v rokoch 2002 az 2006. Minulú zimu som navštívil svoju alma mater a popri tom som sľúbil, že napíšem niečo o sebe, ako sa mi vodí a vôbec, ako sa mám.
 
V súčasnosti žijem už piatym rokom vo Veľkej Británii (Škótsku). Minulý rok sa mi podarilo úspešne ukončiť Aberdeen College v obore Mechanical Engineering, konečná kvalifikácia, ktorú som tam získal bolo HND (Higher National Diploma). V súčasnosti pracujem pre firmu Welltec, ktorá sa zaoberá prácami na ropných plošinách a iných zauíimavých miestach. Pre túto robotu budem veľa cestovať, ale to mi nevadí, pretože cestujem rád. Ešte minulý rok som bol na tri týždne v Nórsku na zaúčaní, bolo tam pekne a veľmi draho...v podstate ma nič neprekvapilo. Moja práca bude pozostávať v riadení a údržbe ich systémov.
Čo sa týka mújho osobného života, tak tam sa veľa vecí nezmenilo. Stále som so svojou priateľkou a som šťastný.
 
Môžete ma kontaktovať na tejto e-mailovej adrese. Na svoju starú adresu (punktum@zoznam.sk) už skoro vôbec nechodím.
 
   

2011/12 

 

Som nesmierne rád, že som si počas svojho pobytu na Slovensku našiel čas a prišiel vás pozrieť do Dúbravky. Je pre mňa cťou, že chcete o mne napísať na oficiálnej školskej stránke. V tomto maili by som vám rád napísal niečo o sebe, o svojom štúdiu, o robote a v neposlednom rade o Škótsku, ako takom.

V súčasnosti som študentom Aberdeen College, ktorá sa nachádza v rovnomennom meste v Škótsku. Po úspešnom skončení prvého ročníka HNC by som rád pokračoval v štúdiu a pokročil do HND, čo je skratkou pre druhý rok. Po skončení HND by som rád išiel na univerzitu do tretieho ročníka, na konci ktorého by som mal byt bakalárom. Po získaní bakalárskeho titulu sa chcem vrátiť domov, verím, že mi v tejto veci nič neskríži cesty. Na vyššie spomenutej Aberdeen college študujem Mechanical Engineering, študijný odbor úzko spojený s fyzikou a matematikou, je to dosť ťažké štúdium, ale napriek tomu ma baví a som rád, že som si vybral tento smer. Vo výbere mi pomohla aj moja priateľka.
Čo sa týka bývania, bývam spolu s priateľkou v malom bytíku kúsok od centra, sme tam už asi rok a páči sa nám tam obom. Som rád, pretože je to relatívne blízko všade.
Počas svojho štúdia som tiež aj pracoval. V súčasnosti pracujem ako door supervisor (čiže vyhadzovač) v jednom malom bare v centre mesta. Je to pokojný podnik a väčšinou sa tam nič nedeje, preto tam rád robím. Svoju robotu mám celkom rád, lebo som vďaka nej postretával veľa zaujímavých ľudí a našťastie som musel riešiť iba minimum konfliktov. Poznám pár kamarátov zo Slovenska, ktorí tiež robia práve túto prácu, cez nich som sa k nej dostal.
Najviac zo všetkého mi chýba asi slovenské počasie a niektoré slovenské produkty, podobné produkty sa však našťastie dajú kúpiť v poľských obchodoch, ktorých tu sú asi tri alebo štyri. Ďalšou skvelou vecou je to, že za tie pomaly štyri roky, čo som v Škótsku, som si tu našiel veľa dobrých kamarátov zo Slovenska, Česka, Poľska, ale aj iných krajín. Hráme spolu futbal, chodíme von, niekedy aj na party (ale všetko s mierou:-)).
Dnes neľutujem, že som išiel do Škótska, je to dobrá možnosť a človeka veľa naučí.

Pre tých, ktorí sa sem chystajú, mám pár dôležitých rád. V prvom rade je skvelé, keď má človek vybavené nejaké ubytovanie už predtým, ako sem príde, ušetíi to veľa peňazí a nervov. Najdôležitejšie veci, ktoré každý človek musi vybaviť po príchode, sú asi national insurance number (NINO,) je to číslo, ktoré musí mať každý zamestnanec. Vybavuje sa tu...14 Dee Street, Aberdeen AB11 6DR. Najprv si človek musí vybaviť stretnutie s úradníkom, to zvyčajne trvá dva až tri týždne, na toto stretnutie treba priniesť nejaké dôkazy o tom, že človek aktívne hľadá prácu, napríklad application form z ASDA alebo Tesco a samozrejme pas. Robota sa dá zohnať aj bez neho, ale je to oveľa komplikovanejšie. Ďalšou veľmi dôležitou vecou je mobilný operátor a číslo, ja osobne odporúčam O2, pokiaľ viem, sú najlacnejší a najviac ľudí má práve ich. Treťou veľmi dôležitou vecou je robota, najlepšie sa podľa mňa zháňa tak, že človek chodí po meste a rozdáva CV-čka, dá sa aj cez vyššie spomenutý job centre alebo noviny, ale mne sa zdá najlepšie rozdávať CV-čka, z vlastnej skúsenosti sa ozvú asi raz za 25 rozdaných CV, ale opäť to platí asi iba pre mňa:-). Keď človek získa prácu, tak do polroka si treba vybaviť tzv. Work registration, stojí to 90 libier (aspoň tak si pamätám) a každý človek, ktorý prichádza do Veľkej Británie za prácou (či už full-time aleto part-time) musí  tento papier mať.
Koncom augusta prichádza škola, je ideálne, ak má človek aj national insurance number, robotu aj dlhodobé miesto na ubytovanie, v škole sú ľudia, ktorí vám budú ochotní s týmito vecami pomôcť. V škole budete vybavovať prvý týždeň podstatné papiere, prihlášku do školy, a nemenej podstatný bankový účet. Odporúčam vám vybaviť si účet v inej banke ako Lloyds TSB,  ja ich mám a nie som spokojný, mnohí ľudia sú viac spokojní napríklad s Clydesdale bank. Bankový účet je veľmi podstatný, pretože môže sa stať, že kým ho nebudete mať, tak vás zamestnávateľ nebude môcť vyplatiť. Vybavenie bankového účtu našťastie trvá iba krátku dobu. 
Čo sa týka ubytovania, cena za mesiac sa pohybuje od asi 150 do 250 libier, ale aj viac na osobu. Väčšina ľudí prenajíma byt a potom nájom rozpočíitava medzi ľudí. Prenájom bytu môže stat od 500 libier vyššie. Z osobnej skúsenosti viem, že treba hľadať byty čo najbližšie centra mesta - Union street. Tam sa totíž všetko deje. Z toho, čo som počul, neodporúčam štvrte Torry a Tillydrone pre vysokú kriminalitu a množstvo asociálov.
Keď už budete na škole, tak urobte všetko pre to, aby ste z nej nevypadli a dokončili aspoň HNC (hláste sa na HNC, nie na HND), z ktorého budete môcť pokračovať ďalej na HND, držím vám v tom palce. Po príipadnom skončení HND budete môcť ísť ďalej študovať na univerzitu. V Aberdeene sú dve univerzity - Aberdeen University a RGU alebo Robert Gordon University. Prvá menovaná je zameraná skôr na prírodné vedy a jazyky, zatiaľ čo tá druhá technicky orientované odbory - computing, engineering a pod.

Držím vám palce vo všetkom a keby ste mali nejaké otázky, tak ma zastihnete na tejto adrese:-) punktum@zoznam.sk
 

Najnovšie